zamknij to okno
Portale internetowe Wydawcnictwa Trendy sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES w celu poprawnego działania statystyk GOOGLE oraz BIZON MEDIA dostarczających reklamy. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek przez GOOGLE ANALYTICS prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.

MENU   START WYDAWCA REDAKCJA ARCHIWUM  
Szukaj

WYSZUKIWARKABAZY PRAWA
PRAWO KRAJOWE
PRAWO UE

Likwidacja działalności gospodarczej - jak należy wyrejestrować się z ZUS

Zamierzam zakończyć działalność gospodarczą (wykreślić z ewidencji działalności gospodarczej). Jak w takim przypadku należy wyrejestrować przedmiotową działalność gospodarczą z ZUS? Czy wystarczy przesłać za pomocą internetu dokument ZUS ZWUA, czy należy przesłać jeszcze jakieś inne dokumenty? Pracowników nie zatrudniam.

Zakończenie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej i wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej wiąże się również z wyrejestrowaniem z ubezpieczeń społecznych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wyrejestrowanie z ZUS zgłasza się na dwóch dokumentach ZUS ZWUA i ZUS ZWPA.

Wyrejestrowanie płatnika jako osoby ubezpieczonej, w stosunku do której wygasł tytuł do ubezpieczeń społecznych, składa się na dokumencie ZUS ZWUA, zaznaczając te ubezpieczenia, którym podlegał ubezpieczony. W przypadku gdy ostatnim dniem ubezpieczenia jest np. 31 stycznia 2007 r., na dokumencie ZUS ZWUA należy wpisać datę 1 lutego 2007 r., czyli dzień, od kiedy ubezpieczony nie podlega ubezpieczeniom. Osoba ta dokonuje również wyrejestrowania płatnika składek na druku ZUS ZWPA.

Data wyrejestrowania powinna być taka sama jak na dokumencie ZUS ZWUA. Jeżeli płatnik posiada certyfikat na przekazywanie dokumentów drogą elektroniczną, dokumenty ZUS ZWUA oraz ZUS ZWPA może wysłać drogą elektroniczną. Może także dostarczyć je w formie papierowej do właściwej terenowej jednostki organizacyjnej ZUS w terminie 7 dni od daty zaprzestania prowadzenia działalności.

Monika Leszczyńska
Autorka jest konsultantem ds. ubezpieczeń społecznych

Podstawa prawna
  •  art. 36 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 ze zm.)

Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie opublikowania go w piśmie.
S2pXSLTransformator::missingFileError :: Plik z szablonem XSL /htdocs/e-podatnik.pl/epodatnik/xml/spisy_tresci_czasopism/doradca_podatnika/633.xml NIE ISTNIEJE !!!
Hotelarz    Rynek Turystyczny     Restauracja    Polski Jubiler
Wydawnictwo TRENDY | Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMediaZapoznaj się z naszym portalem pisma branżowego Hotelarz