zamknij to okno
Portale internetowe Wydawcnictwa Trendy sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES w celu poprawnego działania statystyk GOOGLE oraz BIZON MEDIA dostarczających reklamy. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek przez GOOGLE ANALYTICS prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.

MENU   START WYDAWCA REDAKCJA ARCHIWUM  
Szukaj

WYSZUKIWARKABAZY PRAWA
PRAWO KRAJOWE
PRAWO UE

Europejskie regulacje VAT ignorują rozwój mediów cyfrowych

Stawka VAT na media cyfrowe w Europie jest średnio cztery razy wyższa niż na tradycyjne media drukowane. Może się to stać istotnym czynnikiem hamującym rozwój społeczeństwa opartego na wiedzy.

Twórcy systemów podatkowych w Europie nie odnieśli się w aktywny sposób do ogromnych zmian zachodzących w sektorze medialnym. Według firmy doradczej KPMG może to spowolnić rozwój tej niezwykle istotnej branży gospodarki UE. Tomasz Grunwald, szef Grupy VAT w dziale doradztwa podatkowego KPMG powiedział: "Firmom dostarczającym zaawansowane technologicznie cyfrowe produkty i usługi trudniej jest stosować te nowe formy dystrybucji książek i czasopism ze względu na ich wyższe obciążenie VAT".

Mamy obecnie do czynienia z rażącą różnicą między VAT płaconym za książki drukowane i książki sprzedawane w innych formach - audio, cyfrowej czy do ściągnięcia (downloadable). Podatki ściągane z mediów cyfrowych w Europie są średnio cztery razy wyższe od tych nałożonych na tradycyjne media, takie jak książki czy gazety. W Wielkiej Brytanii jest to 0 proc. na tradycyjne media i 17,5 proc. na media cyfrowe.

W Polsce do końca 2007 r. obowiązywać będzie stawka specjalna VAT (0 proc.) na książki i czasopisma specjalistyczne. Od stycznia 2008 r. stawka ta wyniesie 7 proc. (stawka obniżona). Wydawcy protestują, gdyż nowa stawka oznacza wzrost cen książek i podręczników. Prowadzić to może do spadku czytelnictwa w Polsce. Tymczasem stawka na media cyfrowe, z których zwłaszcza młode pokolenie chce coraz częściej korzystać, wynosi 22 proc.

Dla wydawców technologiczna możliwość czytania książek "cyfrowych" właśnie staje się rzeczywistością, a decyzja o rozwoju nowego produktu oznacza zderzenie się z wymogami VAT. "Wydawcy mogą teraz dotrzeć do szerszej grupy odbiorców - szczególnie tzw. pokolenia Y, które woli media cyfrowe od drukowanych. Aby się to jednak udało, trzeba zainwestować w platformy technologiczne i zbudować nowe modele dystrybucji. Wysoki VAT może niwelować szansę na szybki rozwój. Nie ma większych wątpliwości, że ten koszt podatkowy stanowi dodatkową barierę dla mediów elektronicznych" - powiedział Tomasz Grunwald.

Pytanie brzmi, czy sukces biznesu europejskiego w przestrzeni cyfrowej jest w wyniku tego zagrożony i czy pierwotne socjoekonomiczne przyczyny redukcji stawek VAT, czyli zachęcanie do czytania i uczenia się, nie są obecnie ignorowane. Być może nadszedł czas ponownego zajęcia się tymi regulacjami i zracjonalizowania ich tak, by idea wspierania rozwoju społeczeństwa opartego na wiedzy, towarzysząca ustalaniu obniżonej stawki VAT, pozostała aktualna.

Porównanie wysokości VAT na media drukowane i cyfrowe w wybranych krajach UE
 

źródło: KPMG 

Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie opublikowania go w piśmie.
Fiskus
WYBRANY NUMER: 9-10/2007
DATA WYDANIA: 0000-00-00

Komentarze

Mniejsze dochody z akcyzy do budżetu

Aktualności

Współodpowiedzialność za długi małżonków takűe przy rozdzielności majątkowej
Syndyk tylko z licencją
Wyższe kary za wykroczenia
E-deklaracje na podatek transportowy

VAT

Przychody biura rachunkowego a VAT
Dostawa towarów przez organy egzekucyjne
Europejskie regulacje VAT ignorują rozwój mediów cyfrowych

PIT

Bilansowe i podatkowe rozliczanie przychodów i kosztów w czasie
Dochody z tytułu udziału w zyskach związanych z likwidacją spółek kapitałowych

Opinie

Uprawnienia wywiadu skarbowego a ochrona konstytucyjnych praw jednostki

Procedury

Wstrzymanie wykonania decyzji w postępowaniu kasacyjnym przed NSA (cz. 2)
Kilka słów o mediacji w podatkach
Jak się poskarżyć na opieszały sąd i uzyskać odszkodowanie od Skarbu Państwa
Proces karnoskarbowy bez udziału sprawcy

Przestępstwa gospodarcze

Przestępstwo przekupstwa menedżerskiego - art. 296a k.k. (cz. 2)

Egzamin na doradcę podatkowego

Ordynacja podatkowa

Autorytety o...

Jedna "europejska" podstawa opodatkowania - projekt CCCTB

Sukcesja podatkowa

Prawa i obowiązki następców prawnych
Hotelarz    Rynek Turystyczny     Restauracja    Polski Jubiler
Wydawnictwo TRENDY | Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMediaZapoznaj się z naszym portalem pisma branżowego Restauracja