zamknij to okno
Portale internetowe Wydawcnictwa Trendy sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES w celu poprawnego działania statystyk GOOGLE oraz BIZON MEDIA dostarczających reklamy. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek przez GOOGLE ANALYTICS prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.

MENU   START WYDAWCA REDAKCJA ARCHIWUM  
Szukaj

WYSZUKIWARKA



BAZY PRAWA
PRAWO KRAJOWE
PRAWO UE

Kolejna kasa

Paweł Małecki
doradca podatkowy
z Kancelarii Doradców i Audytorów z Poznania

Prowadzę od kilku lat w ramach działalności gospodarczej sklep spożywczy. W maju mam zamiar otworzyć drugi sklep w sąsiedniej miejscowości. Jestem zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, moją sprzedaż rejestruję za pomocą kasy fiskalnej. Czy dokonując zakupu drugiej kasy do drugiego sklepu, mogę ponownie skorzystać z ulgi związanej z jej zakupem?

Podatnik nie ma prawa do skorzystania z ulgi na zakup drugiej kasy. Zgodnie z ustawą o VAT ulga przysługuje na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania.

Ponadto z § 8 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących wynika, że podatnik ma prawo do skorzystania z ulgi z tytułu zakupu kasy rejestrującej pod warunkiem złożenia do naczelnika właściwego urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, pisemnego zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących, które podatnik zamierza stosować do ewidencjonowania, i miejscu (adresie) ich używania.

Zatem gdyby przed momentem instalacji pierwszej kasy rejestrującej podatnik przewidywał, że otworzy drugi punkt sprzedaży, i poinformował o tym wtedy organ podatkowy, podając miejsce i termin instalacji drugiej kasy, dokonanie odliczenia 50 proc. ceny netto (nie więcej niż 2500 zł) w rozliczeniu podatku naliczonego byłoby możliwe. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wtedy (w momencie zgłoszenia pierwszej kasy) takiej informacji nie załączono, zatem skorzystanie z odliczenia nie będzie w tym przypadku możliwe.

Podstawa prawna
  •  art. 111 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.)
  •  § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. nr 273, poz. 2706 ze zm.)

Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie opublikowania go w piśmie.
VAT i Akcyza
WYBRANY NUMER: 9-10/2007
DATA WYDANIA: 0000-00-00

Pytania czytelników

Czy korekta po dokonaniu aportu jest konieczna?
Żona rolnika ryczałtowego podatnikiem VAT
Procedura uproszczona w wewnątrz- wspólnotowych transakcjach trójstronnych
Jaka stawka VAT na usługę w domu opieki społecznej
Jednorazowa sprzedaż a obowiązek instalacji kasy fiskalnej
Darowizna a VAT

Ekspert wyjaśnia

Użytkowanie a VAT
Kolejna kasa
Dwóch nabywców
Interpretacje Ministra Finansów w sprawie VAT
Księgowanie przychodów u vatowca

Komentarze

Eksport pośredni - obowiązki dokumentacyjne
Posiłki profilaktyczne a VAT
Praktyczne aspekty prowadzenia składów podatkowych
Kupiłeś samochód na terytorium Wspólnoty - zażądaj zwrotu nadpłaconej akcyzy

Poseł pyta - minister odpowiada

Nie będzie nowego podatku od samochodów
Wyższy limit dla taksówkarzy nie jest potrzebny

Cykl - Opodatkowanie usług

Użyczenia
Zasady ogólne i transport krajowy (cz. 1)

Aktualności

Akcyza na węgiel i koks dopiero od 2012 roku
Czy będą preferencyjne stawki VAT na książki?
Urzędy nie powinny naliczać podatku
Gigantyczne oszustwa dotyczące VAT w Unii Europejskiej

Egzamin na doradcę podatkowego

VAT - (25 i 26)

Cykl - Leksykon

Miejsce świadczenia usług - art. 27 ustawy o VAT (cz. 3)

Cykl - Kompendium

VATOTEKA miesiąca (2)
Hotelarz    Rynek Turystyczny     Restauracja    Polski Jubiler
Wydawnictwo TRENDY | Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia



Zapoznaj się z naszym portalem pisma branżowego Hotelarz