zamknij to okno
Portale internetowe Wydawcnictwa Trendy sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES w celu poprawnego działania statystyk GOOGLE oraz BIZON MEDIA dostarczających reklamy. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek przez GOOGLE ANALYTICS prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.

MENU   START WYDAWCA REDAKCJA ARCHIWUM  
Szukaj

WYSZUKIWARKA



BAZY PRAWA
PRAWO KRAJOWE
PRAWO UE

Stawka VAT przy usługach budowlanych

Jaką stawką należy opodatkowywać trwałe zabudowywanie przestrzeni wnękowych szafami z materiałów drewnianych i drewnopodobnych wykonywane przez producenta w obiektach budownictwa mieszkaniowego i budynkach oraz jaka jest podstawa prawna zastosowania tej stawki?
W przypadku wykonywania czynności związanych z montażem szaf wnękowych przez ich producenta przysługuje prawo do stosowania stawki 7 proc., jeżeli czynności te są usługami (robotami budowlano-montażowymi lub remontami) zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) i są wykonywane w obiektach budownictwa mieszkaniowego i budynkach zbiorowego zamieszkania.
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 proc. w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
W myśl ust. 2 ww. art. 146 ustawy przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a), rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w dziedzinie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego - zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy - rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB): 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Ponadto kwestię stosowania 7-proc. stawki VAT m.in. do usług budowlano-remontowych reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).
Zgodnie z § 5 ust. 1 ww. rozporządzenia stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy (tj. 22 proc.), obniża się do 7 proc. dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Z preferencji tych mogą skorzystać usługi wymienione w poz. 20 tego załącznika to jest:
- budowa, remonty i bieżąca konserwacja budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130):
a) domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych,
b) budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.
Zatem w odniesieniu do usługi, której przedmiotem jest wykonywanie robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, obowiązywać będzie obniżona stawka podatku w wysokości 7 proc.
Roboty montażowe w zakresie mebli kuchennych i szaf wnękowych należy zaklasyfikować do działu 45 PKWiU. Mieszczą się one, pod warunkiem ich trwałego umiejscowienia w budynku mieszkalnym, w pojęciu robót budowlano-montażowych związanych z budownictwem mieszkaniowym, o którym mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) i b) i będą opodatkowane do 31 grudnia 2007 r. 7-proc. stawką VAT. Natomiast wykonywane w pozostałych obiektach podlegają opodatkowaniu stawką 22 proc.
Należy pamiętać, że jeżeli przedmiotem umowy jest sprzedaż elementów szaf wnękowych wraz z montażem w obiektach budowlanych, a zatem w cenie dostawy zawarta jest również usługa ich montażu, to całość transakcji powinna być opodatkowana stawką 22 proc. Jeżeli natomiast usługa montażu szaf wnękowych jest odrębnym elementem umowy, podatnik może w wystawionej przez siebie fakturze osobno wykazać obrót z tytułu dostawy szaf wnękowych (22 proc.) i osobno obrót za wykonaną usługę montażu (7 proc. przy spełnieniu warunków z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT). Jeśli zaś przedmiotem umowy cywilnoprawnej jest usługa remontowo-budowlana, to brak jest podstaw do wyłączenia z niej poszczególnych elementów ceny. Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT podatnik będzie mógł zastosować stawkę 7 proc. w odniesieniu to usług remontowo-budowlanych.

ALEKSANDRA NOWATORSKA

Podstawa prawna
art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.); § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie opublikowania go w piśmie.
VAT i Akcyza
WYBRANY NUMER: 9-10/2007
DATA WYDANIA: 0000-00-00

Pytania czytelników

Czy korekta po dokonaniu aportu jest konieczna?
Żona rolnika ryczałtowego podatnikiem VAT
Procedura uproszczona w wewnątrz- wspólnotowych transakcjach trójstronnych
Jaka stawka VAT na usługę w domu opieki społecznej
Jednorazowa sprzedaż a obowiązek instalacji kasy fiskalnej
Darowizna a VAT

Ekspert wyjaśnia

Użytkowanie a VAT
Kolejna kasa
Dwóch nabywców
Interpretacje Ministra Finansów w sprawie VAT
Księgowanie przychodów u vatowca

Komentarze

Eksport pośredni - obowiązki dokumentacyjne
Posiłki profilaktyczne a VAT
Praktyczne aspekty prowadzenia składów podatkowych
Kupiłeś samochód na terytorium Wspólnoty - zażądaj zwrotu nadpłaconej akcyzy

Poseł pyta - minister odpowiada

Nie będzie nowego podatku od samochodów
Wyższy limit dla taksówkarzy nie jest potrzebny

Cykl - Opodatkowanie usług

Użyczenia
Zasady ogólne i transport krajowy (cz. 1)

Aktualności

Akcyza na węgiel i koks dopiero od 2012 roku
Czy będą preferencyjne stawki VAT na książki?
Urzędy nie powinny naliczać podatku
Gigantyczne oszustwa dotyczące VAT w Unii Europejskiej

Egzamin na doradcę podatkowego

VAT - (25 i 26)

Cykl - Leksykon

Miejsce świadczenia usług - art. 27 ustawy o VAT (cz. 3)

Cykl - Kompendium

VATOTEKA miesiąca (2)
Hotelarz    Rynek Turystyczny     Restauracja    Polski Jubiler
Wydawnictwo TRENDY | Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia



Zapoznaj się z naszym portalem pisma branżowego Hotelarz